Gå til indhold
PR-foto credit
Annoncørbetalt indhold

Deltidsjob for unge og studerende i Sydhavnen

Denne artikel er sponsoreret af Findjobhub.com

Fra job i industrien til kontor- og servicejobs

Sydhavnen er oprindeligt et stort industriområde. Det kender vi fra blandt andet områderne: Sluseholmen, Enghave Brygge, og Teglholmen. Har boede en masse havnearbejdere i små lejligheder.

Det er også i dette område at den tidligere statsminister Anker Jørgensen boede, nemlig på Borgbjergvej i 2450 København SV.

I dag er der en kæmpe stor arbejdsplads i Sydhavnen, nemlig Aalborg Universitet København. Her er der mere end 500 arbejdspladser, og tusindvis af studerende.

Det betyder i praksis, at der er mange studerende, som gerne vil arbejde som studentermedhjælpere eller have et studiejob - enten som ufaglært, eller som studierelevant arbejde.


Studiejob i Sydhavnen

Når de studerende søger et studiejob i København SV, så bruger de gerne jobportalen Findjobhub.com, da denne jobdatabase findes på både dansk og engelsk. Det gør det let for engelsksprogede studerende at søge efter job, og mange virksomheder i København vil gerne have medarbejdere, som taler engelsk.

Blandt andet hoteller, restauranter, caféer og budservices er glade for at ansætte engelsksproget personale. Her er kommer der kunder som er internationalt orienteret, og som budservice kræves ikke nødvendigvis danske sprogfærdigheder.

Jobs for studerende kan som nævnt enten være som ufaglært arbejdskraft, eller som et studierelevant arbejde. Sidstnævnte bruges som en den af den studerendes rejse til at få færdigheder indenfor studiet’s fagområde. Et studierelevant arbejde er også med til at styrke den studerende’s chancer for at få et arbejde inden for det ønskede fagområde, efter endt bachelor- eller kandidatuddannelse.

I den sammenhæng kan det også nævnes, at den del virksomheder tilbyder graduates at deltage i graduate programmer. Fordelen for virksomhederne er, at de på den måde får screenet de graduate studerende i forhold til: Samarbejdsevner, personlighed, kultur og færdigheder. På den måde sikrer virksomhederne sig, at de for virksomheden helt rigtige studerende bliver ansat efter endt uddannelse.


Deltidsjob til unge i Sydhavnen

Tager vi de unge, som enten går i Folkeskolen, gymnasiet eller tager en kort uddannelse, så søger de primært deltidsjob i København SV, da det passer til den tid, der er til overs, når man går i skole.

Fordelene ved at have et deltidsjob er mange:

  • Jobbet giver lommepenge
  • Man lærer at arbejde på en voksen arbejdsplads
  • Tiden efter skole bruges optimalt, og hindrer de unge i at komme ud i eksempelvis kriminalitet
  • Deltidsjobbet styrker de unges CV

Når de unge søger job, så er det typisk på en anden jobportal. De unge foretrækker derfor at bruge jobportalen Ungarbejde.dk


Om Annoncørbetalt indhold

Annoncørbetalt indhold er et annonceformat, der er blevet til i samarbejde mellem JFMs kommercielle afdelinger og en annoncør.

JFMs uafhængige redaktionelle medarbejdere er således ikke involveret i nogen faser af udviklingen af det betalte indhold. Lige som annoncørerne ikke har nogen indflydelse på det redaktionelle indhold på JFMs nyhedssites.

Når en artikel er markeret med ’annonce’ eller ‘annoncørbetalt indhold’, betyder det, at en annoncør har betalt for artiklen og har haft indflydelse på indholdet i den konkrete artikel.

Annoncørbetalt indhold skal leve op til JFMs nyhedssites øvrige stil, tone og den generelle kvalitet, som læserne normalt forventer sig at møde.

Annoncørbetalt indhold vil altid være tydeligt afmærket med ‘Annoncørbetalt indhold’ og annoncørens navn for at gøre det tydeligt for vores læsere, at artiklen er betalt.