Gå til indhold
PR-Foto Credit
Annoncørbetalt indhold

Tag faldsikring alvorligt i din virksomhed

Denne artikel er sponsoreret af fyns-kran.dk

Det er ikke frivilligt, om du vælger at bruge faldsikringsudstyr.

Du skal gøre brug af det ved arbejdsopgaver, hvor der er risiko for fald, og der er et større regelsæt at have for øje, hvad brugen af faldsikring gælder. Bl.a. skal du udarbejde en evakueringsplan, når du gør brug af udstyret, da du efter et fald skal kunne modtage hjælp hurtigst muligt.

Er det svært at indføre udstyr til faldsikring på din arbejdsplads? Det kan det være, hvis det skal gøres rigtigt. Heldigvis er der samarbejdspartnere, som kan hjælpe dig både med at finde det rette udstyr til din virksomhed og med at overholde gældende lovgivning inden for brug af udstyret.

Dit faldsikringsudstyr skal leve op til gældende standarder

Inden for feltet faldsikring findes der et væld af produkter, hvor faldsikringsseler selvfølgelig er det centrale. Det er disse, de ansatte har spændt om sig, og dem, du finder på markedet, skulle gerne alle leve op til kravene i EN 361-standarden for faldsikringsseler. At de gør det, er din garant for, at de – ved korrekt brug – i samspil med falddæmperline, rebbremse osv. beskytter mod fatale fald.

Hos forhandlere kan du finde faldsikringsseler som del af faldsikringssæt, der kan være bygget op på forskellige måder, alt efter hvilken slags håndværker skal gøre brug af det, eller efter projektets specifikation. Spørg en forhandler, hvis du er i tvivl om, hvilket udstyr du skal bruge til en opgave.

Har du styr på maksimalbelastninger?

Når du skal vælge det rette faldsikringsudstyr til jobbet, skulle det gerne give sig selv, at udstyret skal være godkendt til den vægt, det ender med at skulle bære. Maksimalbelastningen for dit udstyr til faldsikring er du nødt til at kende, og vægten af dig selv og det værktøj, du gør brug af, er to af de ting, du skal have med i regnestykket, når du vurderer, om fx en karabinhave kan bruges.

Inspektion af dit udstyr til faldsikring

Blandt forhandlere af faldsikringsudstyr kan du også finde personale, der kan troppe op ude på din virksomheds matrikel og foretage inspektion af det grej, du har. De vil både være opmærksomme på, om udstyret virker og dur til det påtænkte arbejde, og så vil de sørge for, at der er styr på den nødvendige dokumentation, så ingen kan komme og påstå, at du ikke tager sikkerheden alvorligt.

Er det svært at gennemskue reglerne for faldsikring, så er hjælpen blot et opkald væk.

Denne artikel er sponsoreret af fyns-kran.dk

Om Annoncørbetalt indhold

Annoncørbetalt indhold er et annonceformat, der er blevet til i samarbejde mellem JFMs kommercielle afdelinger og en annoncør.

JFMs uafhængige redaktionelle medarbejdere er således ikke involveret i nogen faser af udviklingen af det betalte indhold. Lige som annoncørerne ikke har nogen indflydelse på det redaktionelle indhold på JFMs nyhedssites.

Når en artikel er markeret med ’annonce’ eller ‘annoncørbetalt indhold’, betyder det, at en annoncør har betalt for artiklen og har haft indflydelse på indholdet i den konkrete artikel.

Annoncørbetalt indhold skal leve op til JFMs nyhedssites øvrige stil, tone og den generelle kvalitet, som læserne normalt forventer sig at møde.

Annoncørbetalt indhold vil altid være tydeligt afmærket med ‘Annoncørbetalt indhold’ og annoncørens navn for at gøre det tydeligt for vores læsere, at artiklen er betalt.