Her er den. Landets dyreste lejlighed, der er til salg lige nu.
Den 254 kvadratmeter store luksuslejlighed på Holmene tæt ved Christianshavn har en pris på 33 millioner kroner, og den lægger sig dermed i den absolutte top over færdigbyggede lejligheder, der er offentligt til salg i hele landet. Det skriver Boliga.
Med i prisen får man da også både adgang til parkeringskælder, kajakklub, syv altaner og kig til Københavns Havn.
Ifølge liebhavermægleren Ivan Eltoft Nielsens salgsannonce er lejligheden på fem værelser på fjerde sal bygget i 2015, og arkitekterne bag er også indehavere af prisen for verdens bedste boligbyggeri ved byggebranchens festival i Cannes. Og bygningen er den første svanemærkede af sin slags i Danmark, lyder det.
Men vi slutter ikke her. For selvom udbudsprisen på 33 millioner kroner sender lejligheden til tops over landets dyreste lejligheder der er til salg, kan den nå at slå en anden og endnu mere eksklusiv rekord.
Hvis ejerlejligheden ved Krøyers Plads bliver solgt til udbudsprisen, vil den ifølge Boliga sætte rekord som dyreste lejlighedshandel i Danmark - nogensinde.
Lige nu er det, i følge mediet, en 319 kvadratmeter stor ejerlejlighed på Sankt Annæ Plads til 32,5 millioner kroner, samt en ejerlejlighed på Silkegade på 291 kvadratmeter, der har prisrekorden.