Annonce
Byudvikling

Viktoria er vred over byggeplaner: Vi drukner i ungdomsboliger

Viktoria Krusemynte er frustreret over byggeplanerne for den tomme grund, hvor den gamle KEA skolebygning lå. Hun ønsker ikke flere ungdomsboliger til kvarteret. Foto: Rebecca Veinø Johansen
Flere beboere er trætte af de mange ungdomsboliger, som ikke giver værdi til kvarteret. Nu er der flere på vej.

På Bispevej 5 lige ved hjørnet af Bispevej og Provstevej ligger en tom grund.

Det er ved at blive afgjort, hvad der skal bygges på grunden. Indtil sidste sommer lå den gamle KEA skolebygning og firmaet Solar. Firmaet som ejer grunden ønsker at opføre 98 ungdomsboliger og søger i den forbindelse om dispensation fra lokalplanen.

Det har fået flere fra nabolaget til at protestere. En af dem er Viktoria Krusemynte.

Annonce

-Kvarteret har ikke brug for flere ungdomsboliger. Vi har brug for familieboliger. Vi har brug for boliger, hvor folk som flytter ind vil investere og bidrage til området. Vi er trætte af, at kommunen ikke tager lokalmiljøets ønsker seriøst, siger Viktoria Krusemynte.

I strid med lokalplanen

Byggeriet er planlagt til at være i 3 etager opført som randbebyggelse i lyse teglsten og med en tagterrasse i bygningens fulde areal. Kommunen har nu åbnet en nabohøring med mulighed for at give indsigelser, fra dem som bor i området. Deadlinen for at sende en indsigelse er mandag 16. august.

Lige nu er der nabohøring igang omkring nye ungdomsboliger på Bispevej 5. Foto: Rebecca Veinø Johansen

Flere fra nabolaget har dykket ned i lokalplanen og har på den baggrund indsendt indsigelser.

-Ungdomsboligen er i strid med lokalplanen, hvor det tydeligt står, at nybyggeri overvejende skal opføres som familieboliger. Det ansøgte projekt strider direkte imod denne bestemmelse i lokalplanen, da der ansøges specifikt om at opføre ungdomsboliger. Og der er blevet bygget rigtig mange ungdomsboliger i kvarteret de seneste 5 år, men vi har brug for, at der også bliver prioriteret andre typer boliger, siger Viktoria Krusemynte.

Annonce

Forvaltningen er ikke enig

Redaktionen på NordvestLIV har taget kontakt til Teknik- og Miljøforvaltningen og forholdt dem med beboerne i nabolagets kritik af byggeriet. De er af en anden holdning.


Det er problematisk at økonomiske interesser former vores bydel. Det burde være lokalmiljøet og lokalpolitiken.

Viktoria Krusemynte


-Området er omfattet af lokalplan nr. 261 Provstevej. Det er muligt at opføre ungdomsboliger i overensstemmelse med lokalplanen. Lokalplanen regulerer ikke forholdet mellem antal familieboliger og ungdomsboliger, skriver Teknik-og Miljøforvaltningen i et skriftligt svar.

Viktoria Krusemynte og hendes naboer håber, at nabohøringen kan bremse byggeriet.

- Jeg håber, at kommunen lytter til lokalmiljøets ønsker.  Vi har desværre erfaringer med, at de store byggefirmaer har så mange ressourcer og penge, at de før eller siden får deres projekter presset igennem, selvom det er i strid med lokalplanen. Det er problematisk at økonomiske interesser former vores bydel. Det burde være lokalmiljøet og lokalpolitiken. Det handler om at tjene penge, og der er penge i ungdomsboliger, siger Viktoria Krusemynte.

Vi fortsætter med at følge sagen her på NordvestLIV.

https://modules.wearehearken.eu/nordvestliv/embed/8275.js
Annonce
Bydel

Usædvanligt opråb: Kom og parkér jeres cykler her

København

Søndagens coronatal: Tre døde med Covid-19 det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
KULTUR

Tine og Carsten genåbner ikonisk kulturperle: - Det ville jo være synd, hvis der kom en cykelhandler i stedet

Samfund

Skilt skrevet på dansk skaber forvirring blandt romaer på Lyngsies Plads

Danmark

Løvkvist til DF-årsmøde: Den weekend, Pia Kjærsgaard mistede sit parti

Sport

Chris Anker Sørensen er omkommet efter trafikulykke i Belgien

Danmark

14.028 klip i kørekortet på et halvt år: Alt for mange er optaget af mobiltelefonen i trafikken

byliv

Ny hæder til København: Kåret som verdens sikreste by

Byliv

Folkefest på alléen: Årets teaterflise er lagt

Byudvikling

Så er den gal igen: Søjler i skandalebyggeri lever ikke op til brandkrav

Debat

Send ungerne på plejehjem

Københavns fremtid

KøbenhavnLIV inviterer til live-debat 50 dage før kommunalvalget

Byliv

Ikoniske Café Rosenhaven lukkes efter hård kamp: Det gør ondt at sige farvel

Byudvikling

Det er nu eller aldrig: Halvdelen af Bispeengbuen skal rives ned

Annonce